
Rolex Datejust II 18K White Gold Fluted Bezel Factory Silver Index Dial 41MM Steel Oyster Mens Watch 116334
Rolex Datejust II Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116334. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 41mm in diameter. 18K white gold fluted bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex silver dial with stick hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, Pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Rolex box,and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: #ES28514079| Brand | Rolex |
| Model | Datejust II Ref# 116334 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K white gold fluted bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 41 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex silver dial with stick hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition shows no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box, and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24815075 |
Rolex Datejust II Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116334. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 41mm in diameter. 18K white gold fluted bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex silver dial with stick hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, Pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Rolex box,and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: #ES28514079| Brand | Rolex |
| Model | Datejust II Ref# 116334 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K white gold fluted bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 41 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex silver dial with stick hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition shows no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box, and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24815075 |
Description
Rolex Datejust II Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116334. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 41mm in diameter. 18K white gold fluted bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex silver dial with stick hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, Pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Rolex box,and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: #ES28514079| Brand | Rolex |
| Model | Datejust II Ref# 116334 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K white gold fluted bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 41 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex silver dial with stick hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition shows no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box, and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24815075 |






















