
Rolex Submariner Date Black Dial 40MM Stainless Steel Oyster Mens Watch
Rolex Submariner Date Automatic Stainless Steel Mens Watch, 16610. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 40mm in diameter. Unidirectional rotating stainless steel bezel with black insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex booklets, Rolex hangtag, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES325020105 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16610 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Unidirectional stainless steel bezel with black insert |
| Case | stainless steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Rolex black dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex papers |
Rolex Submariner Date Automatic Stainless Steel Mens Watch, 16610. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 40mm in diameter. Unidirectional rotating stainless steel bezel with black insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex booklets, Rolex hangtag, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES325020105 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16610 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Unidirectional stainless steel bezel with black insert |
| Case | stainless steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Rolex black dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex papers |
Description
Rolex Submariner Date Automatic Stainless Steel Mens Watch, 16610. Self-winding Rolex automatic movement. Stainless steel case 40mm in diameter. Unidirectional rotating stainless steel bezel with black insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex booklets, Rolex hangtag, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES325020105 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16610 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Unidirectional stainless steel bezel with black insert |
| Case | stainless steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Rolex black dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex papers |






















