
Breitling Chronometre Superocean 42MM Day Date Steel Watch with Silver Dial A13340
Breitling Chronometre Superocean 42MM Day Date Steel Watch with Silver Dial, Unidirectional Rotating Stainless Steel Bezel, ref #A13340.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, the watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. Comes with Breitling box, Breitling papers and ElegantSwiss Two Year Warranty.
| SKU | ES31316023 |
| Brand | Breitling |
| Model | Chrono SuperOcean Ref# A13340 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating stainless steel bezel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver dial |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Stainless steel bracelet |
| Warranty | Two year ElegantSwiss warranty. |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date, Chronograph |
| Box | Breitling box |
| Papers | Breitling booklet |
Breitling Chronometre Superocean 42MM Day Date Steel Watch with Silver Dial, Unidirectional Rotating Stainless Steel Bezel, ref #A13340.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, the watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. Comes with Breitling box, Breitling papers and ElegantSwiss Two Year Warranty.
| SKU | ES31316023 |
| Brand | Breitling |
| Model | Chrono SuperOcean Ref# A13340 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating stainless steel bezel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver dial |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Stainless steel bracelet |
| Warranty | Two year ElegantSwiss warranty. |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date, Chronograph |
| Box | Breitling box |
| Papers | Breitling booklet |
Description
Breitling Chronometre Superocean 42MM Day Date Steel Watch with Silver Dial, Unidirectional Rotating Stainless Steel Bezel, ref #A13340.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, the watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. Comes with Breitling box, Breitling papers and ElegantSwiss Two Year Warranty.
| SKU | ES31316023 |
| Brand | Breitling |
| Model | Chrono SuperOcean Ref# A13340 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating stainless steel bezel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver dial |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Stainless steel bracelet |
| Warranty | Two year ElegantSwiss warranty. |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date, Chronograph |
| Box | Breitling box |
| Papers | Breitling booklet |






















