
Rolex Explorer II 42mm Black Dial Steel Oyster Watch 216570 Box Papers
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Explorer II 42mm Black Dial Mens Oyster Watch. Ref#216570.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES320590110 |
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II Ref# 216570 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Explorer II 42mm Black Dial Mens Oyster Watch. Ref#216570.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES320590110 |
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II Ref# 216570 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Explorer II 42mm Black Dial Mens Oyster Watch. Ref#216570.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES320590110 |
| Brand | Rolex |
| Model | Explorer II Ref# 216570 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex stainless steel Oyster |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |






















