
Patek Philippe Nautilus 40mm 18K Rose Gold Watch 5712R-001 Box Papers 2012
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref# 5712R-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31899093 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref# 5712R-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | 18K rose gold bezel |
| Case | 18K rose gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black brown dial with gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe brown leather strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2012 |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref# 5712R-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31899093 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref# 5712R-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | 18K rose gold bezel |
| Case | 18K rose gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black brown dial with gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe brown leather strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2012 |
Original: $95,600.00
-70%$95,600.00
$28,680.00Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref# 5712R-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31899093 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref# 5712R-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | 18K rose gold bezel |
| Case | 18K rose gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black brown dial with gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe brown leather strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2012 |

















