
Patek Philippe Nautilus Moohphase 40mm Grey Dial White Gold Watch 5712G-001 Box Papers 2011
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus Moonphase 40mm Grey Dial White Gold Men's Watch. Ref#5712G-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES318830800 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref#5712G-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Grey dial with applied hour markers, luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe black leather strap with white gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2011 |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus Moonphase 40mm Grey Dial White Gold Men's Watch. Ref#5712G-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES318830800 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref#5712G-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Grey dial with applied hour markers, luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe black leather strap with white gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2011 |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Patek Philippe Nautilus Moonphase 40mm Grey Dial White Gold Men's Watch. Ref#5712G-001.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Patek Philippe box, Patek Philippe papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES318830800 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref#5712G-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Grey dial with applied hour markers, luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe black leather strap with white gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, date by hand moon phases seconds subdial approximately 48 hour of power reserve |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2011 |

















