
Calibre De Cartier 42mm Black Dial Stainless Steel Watch 3389
Calibre De Cartier 42mm Black Dial Stainless Steel Watch, Ref 3389.
Stock: ES33790049
| SKU | ES33790049 |
| Brand | Cartier |
| Model | Calibre de Cartier 3389 |
| Movement | Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black dial with roman numerals and index hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet, fold over clasp with the double push button safety |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date calendar, subsidiary second counter |
| Box | ElegantSwiss box |
Calibre De Cartier 42mm Black Dial Stainless Steel Watch, Ref 3389.
Stock: ES33790049
| SKU | ES33790049 |
| Brand | Cartier |
| Model | Calibre de Cartier 3389 |
| Movement | Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black dial with roman numerals and index hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet, fold over clasp with the double push button safety |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date calendar, subsidiary second counter |
| Box | ElegantSwiss box |
Description
Calibre De Cartier 42mm Black Dial Stainless Steel Watch, Ref 3389.
Stock: ES33790049
| SKU | ES33790049 |
| Brand | Cartier |
| Model | Calibre de Cartier 3389 |
| Movement | Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Black dial with roman numerals and index hour markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet, fold over clasp with the double push button safety |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date calendar, subsidiary second counter |
| Box | ElegantSwiss box |
























