
Cartier Roadster XL GMT 43mm Silver Roman Dial Steel Watch 2722 W62032X6
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Roadster XL GMT 43mm Silver Roman Dial Steel Watch. Ref#W62032X6.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with ElegantSwiss box, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31800040 |
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL GMT Ref#W62032X6 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 43mm |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Cartier nylon/leather strap |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | ElegantSwiss box |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Roadster XL GMT 43mm Silver Roman Dial Steel Watch. Ref#W62032X6.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with ElegantSwiss box, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31800040 |
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL GMT Ref#W62032X6 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 43mm |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Cartier nylon/leather strap |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | ElegantSwiss box |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Roadster XL GMT 43mm Silver Roman Dial Steel Watch. Ref#W62032X6.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with ElegantSwiss box, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES31800040 |
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL GMT Ref#W62032X6 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Case Diameter | 43mm |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Cartier nylon/leather strap |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | ElegantSwiss box |






















