
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Original MOP Dial 40MM Automatic Mens Watch 116523
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'F' serial. Original automatic Rolex movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex dark mother of pearl dial. Functions: hours, minutes, and seconds. Original Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 F serial (2004-2005) |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex dark mother of pearl dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Rolex 2-Tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag no papers |
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'F' serial. Original automatic Rolex movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex dark mother of pearl dial. Functions: hours, minutes, and seconds. Original Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 F serial (2004-2005) |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex dark mother of pearl dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Rolex 2-Tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag no papers |
Original: $12,500.00
-70%$12,500.00
$3,750.00Description
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'F' serial. Original automatic Rolex movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex dark mother of pearl dial. Functions: hours, minutes, and seconds. Original Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 F serial (2004-2005) |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex dark mother of pearl dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Rolex 2-Tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag no papers |






















