
Rolex GMT-Master 18K Yellow Gold 40MM Black Dial Automatic Mens Jubilee Watch 16758
Rolex GMT-Master 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16758. Dated 1983. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Bidirectional rotating gold bezel with 24-hour black insert. Screw-down crown. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and 24-hour second time zone. Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist).
Excellent condition (has been polished & serviced), works flawlessly, bracelet shows sign of stretched, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | GMT-Master Ref# 16758 dated 1983 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Bidirectional rotating bezel with 24-hour black insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date 24-hour second time zone hand |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22836130 |
Rolex GMT-Master 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16758. Dated 1983. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Bidirectional rotating gold bezel with 24-hour black insert. Screw-down crown. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and 24-hour second time zone. Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist).
Excellent condition (has been polished & serviced), works flawlessly, bracelet shows sign of stretched, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | GMT-Master Ref# 16758 dated 1983 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Bidirectional rotating bezel with 24-hour black insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date 24-hour second time zone hand |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22836130 |
Description
Rolex GMT-Master 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16758. Dated 1983. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Bidirectional rotating gold bezel with 24-hour black insert. Screw-down crown. Rolex black dial with luminous hands and indexes. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and 24-hour second time zone. Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist).
Excellent condition (has been polished & serviced), works flawlessly, bracelet shows sign of stretched, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | GMT-Master Ref# 16758 dated 1983 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Bidirectional rotating bezel with 24-hour black insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Jubilee bracelet (fits 8.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date 24-hour second time zone hand |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22836130 |






















