
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold/Steel Original MOP Arabic Dial 40mm Automatic Oyster Watch 116523
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'Y' serial. Self-winding automatic chronometer movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 'Y' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 2-Tone 18K yellow gold and stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22618101 |
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'Y' serial. Self-winding automatic chronometer movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 'Y' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 2-Tone 18K yellow gold and stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22618101 |
Description
Rolex Cosmograph Daytona 2-Tone 18K Yellow Gold & Stainless Steel Automatic Mens Watch, 116523. 'Y' serial. Self-winding automatic chronometer movement. Stainless steel case 40mm in diameter. 18K yellow gold tachymeter engraved bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Rolex 2-tone 18K yellow gold & stainless steel Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116523 'Y' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold tachymeter engraved bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex white mother of pearl dial with raised gold Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 2-Tone 18K yellow gold and stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES22618101 |






















