
Rolex President Datejust Midsize 18K White Gold Factory Diamond Dial 31MM Watch 78279
Rolex President Midsize 18K White Gold Automatic Watch Ref. 78279. Self-winding Rolex automatic movement. 18K white gold 31mm in diameter. Rolex 18K white gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory blue dial with diamond hour markers. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist).
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | President Datejust Midsize Ref. 78279 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Rolex 18K white gold fluted bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 31 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory blue dial with diamond hour markers |
| Gender | Women's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES20690095 |
Rolex President Midsize 18K White Gold Automatic Watch Ref. 78279. Self-winding Rolex automatic movement. 18K white gold 31mm in diameter. Rolex 18K white gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory blue dial with diamond hour markers. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist).
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | President Datejust Midsize Ref. 78279 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Rolex 18K white gold fluted bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 31 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory blue dial with diamond hour markers |
| Gender | Women's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES20690095 |
Original: $10,975.00
-70%$10,975.00
$3,292.50Description
Rolex President Midsize 18K White Gold Automatic Watch Ref. 78279. Self-winding Rolex automatic movement. 18K white gold 31mm in diameter. Rolex 18K white gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory blue dial with diamond hour markers. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist).
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | President Datejust Midsize Ref. 78279 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Rolex 18K white gold fluted bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 31 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory blue dial with diamond hour markers |
| Gender | Women's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Rolex 18K white gold President bracelet (fits 7.5' wrist) |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES20690095 |






















