
Unworn Audemars Piguet Jules Audemars 41mm Manual Tourbillon Grande Date- Rose Gold - NEW. LIMITED 25 PC, Box & OPEN PAPER, Ref. 26559OR.OO.D002CR.01 Manual Winding
Unworn Audemars Piguet Jules Audemars 41mm Manual Tourbillon Grande Date- Rose Gold - NEW. LIMITED 25 PC, Box & OPEN PAPER, Ref. 26559OR.OO.D002CR.01 Manual Winding
The Audemars Piguet Jules Audemars 26559OR.OO.D002CR.01 is a distinguished example of fine watchmaking, powered by a precision-engineered tourbillon movement designed to counteract the effects of gravity for superior timekeeping accuracy. Encased in a luxurious 41mm 18K rose gold case with a matching polished bezel, the watch exudes timeless elegance. Its sophisticated black dial is adorned with refined rose gold hour markers, while a discreet date window at 12 o’clock adds practical functionality. Protected by a scratch-resistant sapphire crystal, this masterpiece is completed by a black alligator leather strap that enhances its classic, formal appeal—making it a perfect choice for discerning collectors.
SKU: ESM58040
| SKU | ESM58040 |
| Brand | Audemars Piguet |
| Model | 26559OR.OO.D002CR.01 |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Unworn |
| Strap / Bracelet | Black Alligator Leather Strap |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Big Date, Chronograph, Tourbillon |
| Box | Audemars Piguet box |
| Papers | Audemars Piguet papers |
Unworn Audemars Piguet Jules Audemars 41mm Manual Tourbillon Grande Date- Rose Gold - NEW. LIMITED 25 PC, Box & OPEN PAPER, Ref. 26559OR.OO.D002CR.01 Manual Winding
The Audemars Piguet Jules Audemars 26559OR.OO.D002CR.01 is a distinguished example of fine watchmaking, powered by a precision-engineered tourbillon movement designed to counteract the effects of gravity for superior timekeeping accuracy. Encased in a luxurious 41mm 18K rose gold case with a matching polished bezel, the watch exudes timeless elegance. Its sophisticated black dial is adorned with refined rose gold hour markers, while a discreet date window at 12 o’clock adds practical functionality. Protected by a scratch-resistant sapphire crystal, this masterpiece is completed by a black alligator leather strap that enhances its classic, formal appeal—making it a perfect choice for discerning collectors.
SKU: ESM58040
| SKU | ESM58040 |
| Brand | Audemars Piguet |
| Model | 26559OR.OO.D002CR.01 |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Unworn |
| Strap / Bracelet | Black Alligator Leather Strap |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Big Date, Chronograph, Tourbillon |
| Box | Audemars Piguet box |
| Papers | Audemars Piguet papers |
Original: $97,000.00
-70%$97,000.00
$29,100.00Description
Unworn Audemars Piguet Jules Audemars 41mm Manual Tourbillon Grande Date- Rose Gold - NEW. LIMITED 25 PC, Box & OPEN PAPER, Ref. 26559OR.OO.D002CR.01 Manual Winding
The Audemars Piguet Jules Audemars 26559OR.OO.D002CR.01 is a distinguished example of fine watchmaking, powered by a precision-engineered tourbillon movement designed to counteract the effects of gravity for superior timekeeping accuracy. Encased in a luxurious 41mm 18K rose gold case with a matching polished bezel, the watch exudes timeless elegance. Its sophisticated black dial is adorned with refined rose gold hour markers, while a discreet date window at 12 o’clock adds practical functionality. Protected by a scratch-resistant sapphire crystal, this masterpiece is completed by a black alligator leather strap that enhances its classic, formal appeal—making it a perfect choice for discerning collectors.
SKU: ESM58040
| SKU | ESM58040 |
| Brand | Audemars Piguet |
| Model | 26559OR.OO.D002CR.01 |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Black |
| Gender | Men's |
| Condition | Unworn |
| Strap / Bracelet | Black Alligator Leather Strap |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Big Date, Chronograph, Tourbillon |
| Box | Audemars Piguet box |
| Papers | Audemars Piguet papers |



















