
2005 Patek Philippe Complications Chronograph 5070R-001 42mm Rose Gold Silver Dial Manual Winding w/ Box&Papers
2005 Patek Philippe Complications Chronograph 5070R-001 42mm Rose Gold Silver Dial Manual Winding w/ Box&Papers
Patek Philippe Complications Chronograph Rose Gold Mens Watch 5070R Box Papers. Manual-winding movement. Functions: Chronograph, 30-minutes register. 18k rose gold round case 42.0 mm in diameter. Exhibition transparent sapphire crystal case back. Concave lugs. Two pushers operate the chronograph functions. Patek Philippe logo on the crown. 18k rose gold smooth bezel. Scratch resistant sapphire crystal. Silvered dial with rose gold Arabic numeral hour markers and hands. Two subdials -- 30-minute chronograph register at 3 o'clock and a small seconds subdial at 9 o'clock. Black leather strap with an 18K rose gold folding clasp.
SKU: ESM58042
| SKU | ESM58042 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | 5070R-001 Complications |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | 18k Rose Gold Smooth Bezel |
| Case | 18k Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver Dial with Rose Gold Arabic Numeral Hour markers and Hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Pre-owned |
| Strap / Bracelet | Black Crocodile Leather Strap with 18k Rose Gold Folding Clasp |
| Warranty | 18-Month ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph |
| Box | Patek Philippe Box |
| Papers | Patek Philippe Papers |
| Year of production | 2005 |
2005 Patek Philippe Complications Chronograph 5070R-001 42mm Rose Gold Silver Dial Manual Winding w/ Box&Papers
Patek Philippe Complications Chronograph Rose Gold Mens Watch 5070R Box Papers. Manual-winding movement. Functions: Chronograph, 30-minutes register. 18k rose gold round case 42.0 mm in diameter. Exhibition transparent sapphire crystal case back. Concave lugs. Two pushers operate the chronograph functions. Patek Philippe logo on the crown. 18k rose gold smooth bezel. Scratch resistant sapphire crystal. Silvered dial with rose gold Arabic numeral hour markers and hands. Two subdials -- 30-minute chronograph register at 3 o'clock and a small seconds subdial at 9 o'clock. Black leather strap with an 18K rose gold folding clasp.
SKU: ESM58042
| SKU | ESM58042 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | 5070R-001 Complications |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | 18k Rose Gold Smooth Bezel |
| Case | 18k Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver Dial with Rose Gold Arabic Numeral Hour markers and Hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Pre-owned |
| Strap / Bracelet | Black Crocodile Leather Strap with 18k Rose Gold Folding Clasp |
| Warranty | 18-Month ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph |
| Box | Patek Philippe Box |
| Papers | Patek Philippe Papers |
| Year of production | 2005 |
Original: $72,500.00
-70%$72,500.00
$21,750.00Description
2005 Patek Philippe Complications Chronograph 5070R-001 42mm Rose Gold Silver Dial Manual Winding w/ Box&Papers
Patek Philippe Complications Chronograph Rose Gold Mens Watch 5070R Box Papers. Manual-winding movement. Functions: Chronograph, 30-minutes register. 18k rose gold round case 42.0 mm in diameter. Exhibition transparent sapphire crystal case back. Concave lugs. Two pushers operate the chronograph functions. Patek Philippe logo on the crown. 18k rose gold smooth bezel. Scratch resistant sapphire crystal. Silvered dial with rose gold Arabic numeral hour markers and hands. Two subdials -- 30-minute chronograph register at 3 o'clock and a small seconds subdial at 9 o'clock. Black leather strap with an 18K rose gold folding clasp.
SKU: ESM58042
| SKU | ESM58042 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | 5070R-001 Complications |
| Movement | Manual winding |
| Bezel | 18k Rose Gold Smooth Bezel |
| Case | 18k Rose Gold |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 42mm |
| Dial | Silver Dial with Rose Gold Arabic Numeral Hour markers and Hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Pre-owned |
| Strap / Bracelet | Black Crocodile Leather Strap with 18k Rose Gold Folding Clasp |
| Warranty | 18-Month ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph |
| Box | Patek Philippe Box |
| Papers | Patek Philippe Papers |
| Year of production | 2005 |























