
2013 Patek Philippe Nautilus Stainless Steel White Dial 5711/1A-011 40mm watch Box Papers
2013 Patek Philippe Nautilus Stainless Steel White Dial 5711/1A-011 40mm watch Box Papers
SKU: ESM58059
| SKU | ESM58059 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Patek Philippe Nautilus, Ref: 5711/1A-011 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | White dial with Baton indexes |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Date Indicator, Luminous Hands |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year Of Production | 2013 |
2013 Patek Philippe Nautilus Stainless Steel White Dial 5711/1A-011 40mm watch Box Papers
SKU: ESM58059
| SKU | ESM58059 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Patek Philippe Nautilus, Ref: 5711/1A-011 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | White dial with Baton indexes |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Date Indicator, Luminous Hands |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year Of Production | 2013 |
Original: $119,000.00
-70%$119,000.00
$35,700.00Description
2013 Patek Philippe Nautilus Stainless Steel White Dial 5711/1A-011 40mm watch Box Papers
SKU: ESM58059
| SKU | ESM58059 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Patek Philippe Nautilus, Ref: 5711/1A-011 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | White dial with Baton indexes |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Date Indicator, Luminous Hands |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year Of Production | 2013 |
























