
2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph 5980/1AR-001 Blue Dial 2-Tone Rose Gold/Steel Watch Box Papers
2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph Blue Dial 2-Tone Rose Gold/Steel Watch, Ref 5980/1AR-001.
Exceptional luxury 2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph 5980/1AR-001 in two-tone rose gold and steel with striking blue dial. Complete with box and papers.
Stock: ES3849701057
| SKU | ES3849701057 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref, 5980/1AR-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue gradient dial with rose gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe 2-tone stainless steel and rose gold bracelet fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date, chronograph |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2017 |
2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph Blue Dial 2-Tone Rose Gold/Steel Watch, Ref 5980/1AR-001.
Exceptional luxury 2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph 5980/1AR-001 in two-tone rose gold and steel with striking blue dial. Complete with box and papers.
Stock: ES3849701057
| SKU | ES3849701057 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref, 5980/1AR-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue gradient dial with rose gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe 2-tone stainless steel and rose gold bracelet fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date, chronograph |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2017 |
Description
2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph Blue Dial 2-Tone Rose Gold/Steel Watch, Ref 5980/1AR-001.
Exceptional luxury 2017 Patek Philippe Nautilus Chronograph 5980/1AR-001 in two-tone rose gold and steel with striking blue dial. Complete with box and papers.
Stock: ES3849701057
| SKU | ES3849701057 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Ref, 5980/1AR-001 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue gradient dial with rose gold applied hour markers with luminescent coating |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Patek Philippe 2-tone stainless steel and rose gold bracelet fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date, chronograph |
| Box | Patek Philippe box |
| Papers | Patek Philippe papers |
| Year of production | 2017 |
























