
2020 Rolex President Day-Date Ice Blue Roman Dial Platinum 40mm Watch 228206 Box Papers
2020 Rolex President Day-Date Ice Blue Roman Dial Platinum 40mm Watch 228206 Box Papers
SKU: ES38008542
This platinum Rolex Day-Date 40mm features a rare ice blue Roman dial—pure prestige, power, and timeless luxury.
| SKU | ES38008542 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date 40 Ref, 228206 |
| Movement | Rolex Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Ice blue with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex Platinum presidential bracelet, fits up to a 7.25 inch wrist, can source extra links at cost if needed. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, day, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |
| Year Of Production | 2020 |
2020 Rolex President Day-Date Ice Blue Roman Dial Platinum 40mm Watch 228206 Box Papers
SKU: ES38008542
This platinum Rolex Day-Date 40mm features a rare ice blue Roman dial—pure prestige, power, and timeless luxury.
| SKU | ES38008542 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date 40 Ref, 228206 |
| Movement | Rolex Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Ice blue with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex Platinum presidential bracelet, fits up to a 7.25 inch wrist, can source extra links at cost if needed. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, day, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |
| Year Of Production | 2020 |
Description
2020 Rolex President Day-Date Ice Blue Roman Dial Platinum 40mm Watch 228206 Box Papers
SKU: ES38008542
This platinum Rolex Day-Date 40mm features a rare ice blue Roman dial—pure prestige, power, and timeless luxury.
| SKU | ES38008542 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date 40 Ref, 228206 |
| Movement | Rolex Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Ice blue with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex Platinum presidential bracelet, fits up to a 7.25 inch wrist, can source extra links at cost if needed. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, day, date |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |
| Year Of Production | 2020 |























