
Cartier Ballon Bleu Large 18K Rose Gold 42MM Chocolate Roman Dial Automatic Watch W6920036
Cartier Ballon Bleu 18K Rose Gold Automatic Watch, W6920036. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 42.1mm in diameter. Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon. Scratch-resistant sapphire crystal. Chocolate brown guilloché dial. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Original Cartier 18K rose gold bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, no signs of wear, comes complete with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $41,600
| Brand | Cartier |
| Model | Ballon Bleu Large Ref# W6920036 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 42 |
| Crown | Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Chocolate brown guilloché dial |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K rose gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Cartier box papers and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES2042620E |
Cartier Ballon Bleu 18K Rose Gold Automatic Watch, W6920036. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 42.1mm in diameter. Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon. Scratch-resistant sapphire crystal. Chocolate brown guilloché dial. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Original Cartier 18K rose gold bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, no signs of wear, comes complete with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $41,600
| Brand | Cartier |
| Model | Ballon Bleu Large Ref# W6920036 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 42 |
| Crown | Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Chocolate brown guilloché dial |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K rose gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Cartier box papers and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES2042620E |
Original: $41,600.00
-70%$41,600.00
$12,480.00Description
Cartier Ballon Bleu 18K Rose Gold Automatic Watch, W6920036. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 42.1mm in diameter. Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon. Scratch-resistant sapphire crystal. Chocolate brown guilloché dial. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Original Cartier 18K rose gold bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, no signs of wear, comes complete with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $41,600
| Brand | Cartier |
| Model | Ballon Bleu Large Ref# W6920036 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K rose gold |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 42 |
| Crown | Original Cartier fluted crown with a blue sapphire cabochon |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Chocolate brown guilloché dial |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K rose gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Cartier box papers and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES2042620E |






















