
Rolex Cosmograph Daytona 40mm Factory Tahitian Mop Roman Dial 116509 White Gold Watch Box Papers
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Daytona 40mm 18k White Gold Watch. Ref #116509.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES316990350 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116509 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Factory Tahitian Mother-of-pearl Roman dial |
| Gender | Men's/Unisex |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | White gold oyster bracelet |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Daytona 40mm 18k White Gold Watch. Ref #116509.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES316990350 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116509 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Factory Tahitian Mother-of-pearl Roman dial |
| Gender | Men's/Unisex |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | White gold oyster bracelet |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Daytona 40mm 18k White Gold Watch. Ref #116509.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES316990350 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116509 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | White gold |
| Case | White gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Factory Tahitian Mother-of-pearl Roman dial |
| Gender | Men's/Unisex |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | White gold oyster bracelet |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex Box |
| Papers | Rolex Papers |






















