
Rolex Cosmograph Daytona 40mm Yellow Gold Oysterflex Champagne Dial 116518LN Watch Box Papers
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Cosmograph Daytona 40mm Yellow Gold Oysterflex Champagne Dial Watch, Ref #116518LN.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES321880435 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116518LN |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Tachymetric engraved black ceramic bezel |
| Case | Yellow gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Champagne dial with sub dials and luminous inlay hands and hour markers |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black Oysterflex strap with yellow gold Oysterlock clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2019 |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Cosmograph Daytona 40mm Yellow Gold Oysterflex Champagne Dial Watch, Ref #116518LN.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES321880435 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116518LN |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Tachymetric engraved black ceramic bezel |
| Case | Yellow gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Champagne dial with sub dials and luminous inlay hands and hour markers |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black Oysterflex strap with yellow gold Oysterlock clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2019 |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Rolex Cosmograph Daytona 40mm Yellow Gold Oysterflex Champagne Dial Watch, Ref #116518LN.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES321880435 |
| Brand | Rolex |
| Model | Daytona Ref #116518LN |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Tachymetric engraved black ceramic bezel |
| Case | Yellow gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Champagne dial with sub dials and luminous inlay hands and hour markers |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black Oysterflex strap with yellow gold Oysterlock clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2019 |






















