
Rolex Cosmograph Daytona 8.5ct VS Princess Diamond Bezel/Lugs Rose Gold 40mm Watch 116505
Rolex Cosmograph Daytona 8.5ct VS Diamond Bezel/Lugs Rose Gold Black Dial 40mm Watch, Ref 116505.
Striking and powerful Rolex Daytona 40mm in rose gold with custom diamond bezel. A statement of prestige and performance.
Stock: ES371910480
| SKU | ES371910480 |
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona, Ref 116505 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 8.5ct VS diamond Princess cut (diamonds are not set by Rolex) |
| Case | Rose gold with custom set 1.3ct lugs (diamonds are not set by Rolex) |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black dial with rose gold subdials |
| Gender | Men's |
| Diamond Color | FG |
| Diamond Treatment | None (natural genuine diamonds) |
| Diamond Clarity | VS |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex rose gold oyster bracelet fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Certificate of Appraisal |
| Other Details | Diamonds are not set by Rolex |
| Year of production | 2008 |
Rolex Cosmograph Daytona 8.5ct VS Diamond Bezel/Lugs Rose Gold Black Dial 40mm Watch, Ref 116505.
Striking and powerful Rolex Daytona 40mm in rose gold with custom diamond bezel. A statement of prestige and performance.
Stock: ES371910480
| SKU | ES371910480 |
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona, Ref 116505 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 8.5ct VS diamond Princess cut (diamonds are not set by Rolex) |
| Case | Rose gold with custom set 1.3ct lugs (diamonds are not set by Rolex) |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black dial with rose gold subdials |
| Gender | Men's |
| Diamond Color | FG |
| Diamond Treatment | None (natural genuine diamonds) |
| Diamond Clarity | VS |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex rose gold oyster bracelet fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Certificate of Appraisal |
| Other Details | Diamonds are not set by Rolex |
| Year of production | 2008 |
Original: $64,500.00
-70%$64,500.00
$19,350.00Description
Rolex Cosmograph Daytona 8.5ct VS Diamond Bezel/Lugs Rose Gold Black Dial 40mm Watch, Ref 116505.
Striking and powerful Rolex Daytona 40mm in rose gold with custom diamond bezel. A statement of prestige and performance.
Stock: ES371910480
| SKU | ES371910480 |
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona, Ref 116505 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 8.5ct VS diamond Princess cut (diamonds are not set by Rolex) |
| Case | Rose gold with custom set 1.3ct lugs (diamonds are not set by Rolex) |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Black dial with rose gold subdials |
| Gender | Men's |
| Diamond Color | FG |
| Diamond Treatment | None (natural genuine diamonds) |
| Diamond Clarity | VS |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex rose gold oyster bracelet fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, chronograph |
| Box | Rolex box |
| Papers | Certificate of Appraisal |
| Other Details | Diamonds are not set by Rolex |
| Year of production | 2008 |























