
Rolex President Day-Date II 41mm Glacier Ice Blue Roman Concentric Dial Platinum 218206 Box Papers
2009 Rolex President Day-Date II 41mm Glacier Ice Blue Roman Concentric Dial Platinum 218206 Box Papers
SKU: ES340050740
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss 18-month Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES340050740 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date II Ref 218206 |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Glacier ice blue roman concentric dial |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex platinum president bracelet, short, fits up to 6.6 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2009 |
2009 Rolex President Day-Date II 41mm Glacier Ice Blue Roman Concentric Dial Platinum 218206 Box Papers
SKU: ES340050740
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss 18-month Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES340050740 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date II Ref 218206 |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Glacier ice blue roman concentric dial |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex platinum president bracelet, short, fits up to 6.6 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2009 |
Description
2009 Rolex President Day-Date II 41mm Glacier Ice Blue Roman Concentric Dial Platinum 218206 Box Papers
SKU: ES340050740
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex papers, ElegantSwiss 18-month Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES340050740 |
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date II Ref 218206 |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Platinum smooth bezel |
| Case | Platinum |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 41mm |
| Dial | Glacier ice blue roman concentric dial |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex platinum president bracelet, short, fits up to 6.6 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Year of production | 2009 |























