✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 9
+4
Rolex Submariner 40mm 116613LB Yellow Gold/Steel Blue Dial Watch Box/Papers/Tag
Rolex Submariner 40mm Yellow Gold/Steel Blue Dial Watch, Ref 116613LB.
Iconic and bold Rolex Submariner 40mm with blue dial in 2-tone gold and steel. Includes box, papers, and tag.
Stock: ES383300142
| SKU | ES383300142 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Ref, 116613LB |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Rolex unidirectional rotatable Blue Ceramic |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue dial with white luminous inlay hour markers and hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition, minor marks on crystal, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex yellow gold and stainless steel oyster bracelet with flip-lock clasp fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Other Details | Rolex Serial Hang Tag |
| Year of production | 2015 |
Rolex Submariner 40mm Yellow Gold/Steel Blue Dial Watch, Ref 116613LB.
Iconic and bold Rolex Submariner 40mm with blue dial in 2-tone gold and steel. Includes box, papers, and tag.
Stock: ES383300142
| SKU | ES383300142 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Ref, 116613LB |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Rolex unidirectional rotatable Blue Ceramic |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue dial with white luminous inlay hour markers and hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition, minor marks on crystal, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex yellow gold and stainless steel oyster bracelet with flip-lock clasp fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Other Details | Rolex Serial Hang Tag |
| Year of production | 2015 |
$15,100.00
Rolex Submariner 40mm 116613LB Yellow Gold/Steel Blue Dial Watch Box/Papers/Tag—
$15,100.00
Description
Rolex Submariner 40mm Yellow Gold/Steel Blue Dial Watch, Ref 116613LB.
Iconic and bold Rolex Submariner 40mm with blue dial in 2-tone gold and steel. Includes box, papers, and tag.
Stock: ES383300142
| SKU | ES383300142 |
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Ref, 116613LB |
| Movement | Rolex Swiss automatic (self-winding) |
| Bezel | Rolex unidirectional rotatable Blue Ceramic |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 40mm |
| Dial | Blue dial with white luminous inlay hour markers and hands |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition, minor marks on crystal, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Rolex yellow gold and stainless steel oyster bracelet with flip-lock clasp fits up to 7.75 inch wrist |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Box | Rolex box |
| Papers | Rolex papers |
| Other Details | Rolex Serial Hang Tag |
| Year of production | 2015 |
























