
Hublot Big Bang King Power Split Second Black Guilloche Dial 18K Rose Gold Limited Edition 48MM Watch 709OM1780RX
Hublot Big Bang Split Seconds 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref. 709.OM.1780.RX. Self-winding original Hublot automatic HUB4143 movement. Chronograph function. 18K rose gold case 48mm in diameter. Exhibition caseback. Push-down crown. Black ceramic bezel. Black carbon guilloche dial. Scratch-resistant sapphire crystal. Functions: hours, minutes, date, split-seconds, and chronograph. Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle. Pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Hublot box, papers, instruction manual, USB card reader, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $43,800| Brand | Hublot |
| Model | Big Bang King Power Split Second Ref# 709.OM.1780.RX |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed black ceramic bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 48 |
| Crown | PUSH-DOWN |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black carbon guilloche |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds split-seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Hublot box papers instruction manual USB card reader and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $43_800 / Stock# ES1866200 |
Hublot Big Bang Split Seconds 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref. 709.OM.1780.RX. Self-winding original Hublot automatic HUB4143 movement. Chronograph function. 18K rose gold case 48mm in diameter. Exhibition caseback. Push-down crown. Black ceramic bezel. Black carbon guilloche dial. Scratch-resistant sapphire crystal. Functions: hours, minutes, date, split-seconds, and chronograph. Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle. Pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Hublot box, papers, instruction manual, USB card reader, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $43,800| Brand | Hublot |
| Model | Big Bang King Power Split Second Ref# 709.OM.1780.RX |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed black ceramic bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 48 |
| Crown | PUSH-DOWN |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black carbon guilloche |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds split-seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Hublot box papers instruction manual USB card reader and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $43_800 / Stock# ES1866200 |
Description
Hublot Big Bang Split Seconds 18K Rose Gold Automatic Mens Watch. Ref. 709.OM.1780.RX. Self-winding original Hublot automatic HUB4143 movement. Chronograph function. 18K rose gold case 48mm in diameter. Exhibition caseback. Push-down crown. Black ceramic bezel. Black carbon guilloche dial. Scratch-resistant sapphire crystal. Functions: hours, minutes, date, split-seconds, and chronograph. Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle. Pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Hublot box, papers, instruction manual, USB card reader, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $43,800| Brand | Hublot |
| Model | Big Bang King Power Split Second Ref# 709.OM.1780.RX |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed black ceramic bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 48 |
| Crown | PUSH-DOWN |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Black carbon guilloche |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Black rubber strap with 18K rose gold deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds split-seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Hublot box papers instruction manual USB card reader and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $43_800 / Stock# ES1866200 |






















