
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Original Pink Roman Dial 36MM Oyster Automatic Mens Watch 118205
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. 'P' serial. Dated 2000. Self-winding automatic double quickset movement. 18K rose gold case 36mm in diameter. Screw-down crown. Original Rolex pink dial with raised Roman numerals. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet. Pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $33,500
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'P' serial dated 2000 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex pink dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $33_500 / Stock# ES21507155 |
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. 'P' serial. Dated 2000. Self-winding automatic double quickset movement. 18K rose gold case 36mm in diameter. Screw-down crown. Original Rolex pink dial with raised Roman numerals. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet. Pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $33,500
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'P' serial dated 2000 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex pink dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $33_500 / Stock# ES21507155 |
Original: $33,500.00
-70%$33,500.00
$10,050.00Description
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. 'P' serial. Dated 2000. Self-winding automatic double quickset movement. 18K rose gold case 36mm in diameter. Screw-down crown. Original Rolex pink dial with raised Roman numerals. Scratch-resistant sapphire crystal. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet. Pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $33,500
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'P' serial dated 2000 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex pink dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $33_500 / Stock# ES21507155 |






















