✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 8
+3
Rolex President Day-Date 18K Yellow Gold Factory MOP Roman Dial 36MM Automatic Mens Watch 118238
Rolex President Day-Date 18K Yellow Gold Automatic Watch Ref. 118238. 'Z' serial. Dated 2006. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold 36mm in diameter. 18K yellow gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $31,400
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref. 118238 'Z' serial dated 2006 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold fluted bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $31_400 / Stock# ES22708145 |
Rolex President Day-Date 18K Yellow Gold Automatic Watch Ref. 118238. 'Z' serial. Dated 2006. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold 36mm in diameter. 18K yellow gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $31,400
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref. 118238 'Z' serial dated 2006 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold fluted bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $31_400 / Stock# ES22708145 |
$31,400.00
Rolex President Day-Date 18K Yellow Gold Factory MOP Roman Dial 36MM Automatic Mens Watch 118238—
$31,400.00
Description
Rolex President Day-Date 18K Yellow Gold Automatic Watch Ref. 118238. 'Z' serial. Dated 2006. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold 36mm in diameter. 18K yellow gold fluted bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $31,400
| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref. 118238 'Z' serial dated 2006 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold fluted bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex factory champagne mother of pearl dial with raised gold Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold President bracelet with new style deployment buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day date |
| Other Details | Comes with Rolex box Rolex factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $31_400 / Stock# ES22708145 |






















