
Rolex Submariner Date 18K White Gold Ceramic Bezel Blue Dial 40MM Automatic Mens Watch 'Random Serial' 116619
Rolex Submariner Date Ref. 116619 in random serial on inner engraved bezel. Original Rolex 40mm in diameter, 18K white gold case. Self-winding Rolex automatic movement. Screwed-down crown. Unidirectional rotating blue ceramic bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Blue dial with luminescent hands and hour markers. Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
Retail - $36,850| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 116619 Random serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex unidirectional rotatable blue Cerachrom time lapse bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $36_850 / Stock# ES21332200 |
Rolex Submariner Date Ref. 116619 in random serial on inner engraved bezel. Original Rolex 40mm in diameter, 18K white gold case. Self-winding Rolex automatic movement. Screwed-down crown. Unidirectional rotating blue ceramic bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Blue dial with luminescent hands and hour markers. Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
Retail - $36,850| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 116619 Random serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex unidirectional rotatable blue Cerachrom time lapse bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $36_850 / Stock# ES21332200 |
Original: $36,850.00
-70%$36,850.00
$11,055.00Description
Rolex Submariner Date Ref. 116619 in random serial on inner engraved bezel. Original Rolex 40mm in diameter, 18K white gold case. Self-winding Rolex automatic movement. Screwed-down crown. Unidirectional rotating blue ceramic bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Blue dial with luminescent hands and hour markers. Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Rolex box, Rolex factory instruction booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
Retail - $36,850| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 116619 Random serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex unidirectional rotatable blue Cerachrom time lapse bezel |
| Case | White Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K white gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with original Rolex box Rolex factory instruction booklets hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Retail - $36_850 / Stock# ES21332200 |






















