
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Tahitian MOP Roman Dial 36MM Jubilee Automatic Mens Watch 118205
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 40mm in diameter. Original 18K rose gold domed bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold President bracelet. Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes complete with original Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $38,750| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'Y' serial dated 2002 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold President bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag Stock #ES20738180 |
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 40mm in diameter. Original 18K rose gold domed bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold President bracelet. Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes complete with original Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $38,750| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'Y' serial dated 2002 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold President bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag Stock #ES20738180 |
Description
Rolex President Day-Date 18K Rose Gold Automatic Mens Watch, 118205. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K rose gold case 40mm in diameter. Original 18K rose gold domed bezel. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, day, and date. Original Rolex 18K rose gold President bracelet. Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes complete with original Rolex box, booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Retail - $38,750| Brand | Rolex |
| Model | President Day-Date Ref# 118205 'Y' serial dated 2002 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Original Rolex 18K rose gold domed bezel |
| Case | Rose Gold |
| Case Size Without Crown | 36 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex Tahitian mother of pearl dial with raised Roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent pristine condition no signs of wear works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact con |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K rose gold President bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date day |
| Other Details | Comes with original Rolex box booklets and hangtag Stock #ES20738180 |






















