✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 9
+4
Rolex Sea-Dweller DeepSea James Cameron 44mm Ceramic Bezel D-Blue Dial Automatic Stainless Steel Mens Oyster Watch 116660
Rolex Sea-Dweller Deepsea 'James Cameron' Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116660. Random serial. Dated 2014. Self-winding automatic movement. 44mm stainless steel case with Ring Lock System. Screw-down crown. Domed, 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal. Rolex unidirectional rotating black ceramic bezel. Rolex D-Blue dial with long-lasting luminescent hands and index hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers (card), factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Sea-Dweller DeepSea James Cameron 116660 Random serial '2014' |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating black ceramic bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 44 |
| Crown | Screw-down Triplock triple waterproofeness system |
| Crystal | Domed 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex D-Blue dial with long lasting luminescent hands and index markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box papers (card) factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES23928122 |
Rolex Sea-Dweller Deepsea 'James Cameron' Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116660. Random serial. Dated 2014. Self-winding automatic movement. 44mm stainless steel case with Ring Lock System. Screw-down crown. Domed, 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal. Rolex unidirectional rotating black ceramic bezel. Rolex D-Blue dial with long-lasting luminescent hands and index hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers (card), factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Sea-Dweller DeepSea James Cameron 116660 Random serial '2014' |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating black ceramic bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 44 |
| Crown | Screw-down Triplock triple waterproofeness system |
| Crystal | Domed 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex D-Blue dial with long lasting luminescent hands and index markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box papers (card) factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES23928122 |
$3,870.00
Original: $12,900.00
-70%Rolex Sea-Dweller DeepSea James Cameron 44mm Ceramic Bezel D-Blue Dial Automatic Stainless Steel Mens Oyster Watch 116660—
$12,900.00
$3,870.00Description
Rolex Sea-Dweller Deepsea 'James Cameron' Automatic Stainless Steel Mens Watch, 116660. Random serial. Dated 2014. Self-winding automatic movement. 44mm stainless steel case with Ring Lock System. Screw-down crown. Domed, 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal. Rolex unidirectional rotating black ceramic bezel. Rolex D-Blue dial with long-lasting luminescent hands and index hour markers. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex stainless steel Oyster bracelet.
Pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers (card), factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Sea-Dweller DeepSea James Cameron 116660 Random serial '2014' |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional rotating black ceramic bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 44 |
| Crown | Screw-down Triplock triple waterproofeness system |
| Crystal | Domed 5mm thick scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Rolex D-Blue dial with long lasting luminescent hands and index markers |
| Gender | Men's |
| Condition | Pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Rolex stainless steel Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box papers (card) factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES23928122 |






















