
Cartier Roadster XL 18K Yellow Gold Chronograph White Dial Automatic Mens Watch 2619
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Men€™s Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 47mm in diameter. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Fixed 18K yellow gold bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. 18K yellow gold original Cartier bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Ref# W62021Y2 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | 18K yellow gold screw-down crown |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | White |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box and papers |
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Men€™s Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 47mm in diameter. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Fixed 18K yellow gold bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. 18K yellow gold original Cartier bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Ref# W62021Y2 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | 18K yellow gold screw-down crown |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | White |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box and papers |
Original: $20,550.00
-70%$20,550.00
$6,165.00Description
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Men€™s Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 47mm in diameter. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Fixed 18K yellow gold bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. 18K yellow gold original Cartier bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with original Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Ref# W62021Y2 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | 18K yellow gold screw-down crown |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | White |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box and papers |






















