✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 8
+3
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch 2619
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. Chronograph function. 18K yellow gold 44 x 46.7 mm case. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Champagne dial. Fixed bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Cartier box, papers, wallet, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Chrono Ref# 2619 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Champagne |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box papers and wallet |
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. Chronograph function. 18K yellow gold 44 x 46.7 mm case. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Champagne dial. Fixed bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Cartier box, papers, wallet, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Chrono Ref# 2619 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Champagne |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box papers and wallet |
$6,570.00
Original: $21,900.00
-70%Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch 2619—
$21,900.00
$6,570.00Description
Cartier Roadster XL Chronograph 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 2619. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. Chronograph function. 18K yellow gold 44 x 46.7 mm case. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Champagne dial. Fixed bezel. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, date, and chronograph. Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet. Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with original Cartier box, papers, wallet, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Cartier |
| Model | Roadster XL Chrono Ref# 2619 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 47 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Champagne |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and content |
| Strap/bracelet | Original Cartier 18K yellow gold Roadster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date chronograph |
| Other Details | Comes with original Cartier box papers and wallet |






















