✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 9
+4
Rolex Submariner Date 18K Yellow Gold Factory Blue Dial/Bezel 40MM Automatic Oyster Mens Watch 16618
Rolex Submariner Date 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16618. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. 'D' serial. Unidirectional rotating 18K yellow gold bezel with blue insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Factory blue dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16618 'D' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional 18K yellow gold bezel with blue insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex blue dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box original Rolex papers factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24755194 |
Rolex Submariner Date 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16618. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. 'D' serial. Unidirectional rotating 18K yellow gold bezel with blue insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Factory blue dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16618 'D' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional 18K yellow gold bezel with blue insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex blue dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box original Rolex papers factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24755194 |
$6,525.00
Original: $21,750.00
-70%Rolex Submariner Date 18K Yellow Gold Factory Blue Dial/Bezel 40MM Automatic Oyster Mens Watch 16618—
$21,750.00
$6,525.00Description
Rolex Submariner Date 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 16618. Self-winding Rolex automatic movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. 'D' serial. Unidirectional rotating 18K yellow gold bezel with blue insert. Screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Factory blue dial with luminous hands and indexes. Date calendar window at 3 o'clock position. Functions: hours, minutes, seconds, and date. Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes complete with Rolex box, original Rolex papers, factory instruction booklets, Rolex hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for exact condition and contents please refer to our high definition photos).
| Brand | Rolex |
| Model | Submariner Date Ref# 16618 'D' serial |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Unidirectional 18K yellow gold bezel with blue insert |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Rolex blue dial with luminous hands and indexes |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Rolex 18K yellow gold Oyster bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds date |
| Other Details | Comes with Rolex box original Rolex papers factory instruction booklets Rolex hangtag and ElegantSwiss one year warranty / Stock# ES24755194 |






















