
Rolex Cosmograph Daytona 18K Yellow Gold Blue Dial Automatic Mens Watch 116528
Rolex Cosmograph Daytona 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 116528 bla. Random Serial. Dated 2013. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Screw-down crown. Fixed, tachymeter engraved bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex blue dial with Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet. Excellent condition, very gently pre-owned, works flawlessly, has minor marks on the bezel, comes complete with original Rolex box, papers (card), booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116528 bla Random Serial dated 2013 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed tachymeter engraved bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial with Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition very gently pre-owned has minor marks on the bezel the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for ex |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Rolex box papers (card) booklets and hangtags |
Rolex Cosmograph Daytona 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 116528 bla. Random Serial. Dated 2013. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Screw-down crown. Fixed, tachymeter engraved bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex blue dial with Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet. Excellent condition, very gently pre-owned, works flawlessly, has minor marks on the bezel, comes complete with original Rolex box, papers (card), booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116528 bla Random Serial dated 2013 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed tachymeter engraved bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial with Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition very gently pre-owned has minor marks on the bezel the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for ex |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Rolex box papers (card) booklets and hangtags |
Original: $23,550.00
-70%$23,550.00
$7,065.00Description
Rolex Cosmograph Daytona 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, 116528 bla. Random Serial. Dated 2013. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 40mm in diameter. Screw-down crown. Fixed, tachymeter engraved bezel. Scratch-resistant sapphire crystal. Original Rolex blue dial with Arabic numerals. Functions: hours, minutes, seconds, and chronograph. Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet. Excellent condition, very gently pre-owned, works flawlessly, has minor marks on the bezel, comes complete with original Rolex box, papers (card), booklets, hangtag, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona Ref# 116528 bla Random Serial dated 2013 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed tachymeter engraved bezel |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 40 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Original Rolex blue dial with Arabic numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent condition very gently pre-owned has minor marks on the bezel the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine (for ex |
| Strap/bracelet | Original Rolex 18K yellow gold Oysterlock bracelet |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds chronograph |
| Other Details | Comes with original Rolex box papers (card) booklets and hangtags |






















