
Cartier Santos 100 38mm Rose Gold Watch with Roman Dial/Box/Papers 2792
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Santos 100 38mm Rose Gold Watch with Roman Numerals Dial. Ref #2792. Self-winding automatic movement.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Cartier box, Cartier papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES315490145 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Ref #2792 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Cartier black dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Cartier brown alligator leather strap with rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | Cartier box |
| Papers | Cartier papers |
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Santos 100 38mm Rose Gold Watch with Roman Numerals Dial. Ref #2792. Self-winding automatic movement.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Cartier box, Cartier papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES315490145 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Ref #2792 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Cartier black dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Cartier brown alligator leather strap with rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | Cartier box |
| Papers | Cartier papers |
Description
ElegantSwiss Watch Co is delighted to offer you this Cartier Santos 100 38mm Rose Gold Watch with Roman Numerals Dial. Ref #2792. Self-winding automatic movement.
Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly, comes with Cartier box, Cartier papers, ElegantSwiss Two Year Warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| SKU | ES315490145 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Ref #2792 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Rose gold |
| Case | Rose gold |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Cartier black dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, no signs of wear, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap OR Bracelet | Cartier brown alligator leather strap with rose gold deployment buckle |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | Cartier box |
| Papers | Cartier papers |






















