✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 7
+2
Cartier Santos 100 Large 2-Tone 18K Yellow Gold/Stainless Steel Factory Roman Dial Automatic Mens Watch W20072X7
Cartier Santos 100 Large 2-Tone Automatic Mens Watch, W20072X7. Self-winding automatic winding movement. Stainless steel 38mm case. 18K yellow gold bezel. Push-down crown with dark blue cabochon stone. Scratch-resistant sapphire crystal. Cartier silver dial with black transferred Roman numerals. Functions: hours, minutes, and seconds. Cartier brown crocodile leather strap with stainless steel and yellow gold deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
ES25827049| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Large Ref# W20072X7 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 38 |
| Crown | Push-down crown with dark blue cabochon crystal |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Cartier brown leather strap |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds |
| Other Details | Comes with Cartier box and papers |
Cartier Santos 100 Large 2-Tone Automatic Mens Watch, W20072X7. Self-winding automatic winding movement. Stainless steel 38mm case. 18K yellow gold bezel. Push-down crown with dark blue cabochon stone. Scratch-resistant sapphire crystal. Cartier silver dial with black transferred Roman numerals. Functions: hours, minutes, and seconds. Cartier brown crocodile leather strap with stainless steel and yellow gold deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
ES25827049| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Large Ref# W20072X7 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 38 |
| Crown | Push-down crown with dark blue cabochon crystal |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Cartier brown leather strap |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds |
| Other Details | Comes with Cartier box and papers |
$5,350.00
Cartier Santos 100 Large 2-Tone 18K Yellow Gold/Stainless Steel Factory Roman Dial Automatic Mens Watch W20072X7—
$5,350.00
Description
Cartier Santos 100 Large 2-Tone Automatic Mens Watch, W20072X7. Self-winding automatic winding movement. Stainless steel 38mm case. 18K yellow gold bezel. Push-down crown with dark blue cabochon stone. Scratch-resistant sapphire crystal. Cartier silver dial with black transferred Roman numerals. Functions: hours, minutes, and seconds. Cartier brown crocodile leather strap with stainless steel and yellow gold deployment buckle.
Excellent, pristine condition, works flawlessly, and keeping time precisely. Comes complete with Cartier box, papers, and ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
ES25827049| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Large Ref# W20072X7 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | 18K yellow gold bezel |
| Case | Stainless Steel |
| Case Size Without Crown | 38 |
| Crown | Push-down crown with dark blue cabochon crystal |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial | Cartier silver dial with Roman numerals |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent pristine condition works flawlessly the watch is running strong and keeping accurate time having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine |
| Strap/bracelet | Cartier brown leather strap |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds |
| Other Details | Comes with Cartier box and papers |






















