✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
Cartier Santos 100 Steel Midsize 33mm Silver White Dial Watch 2878
Cartier Santos 100 Steel Midsize 33mm Silver White Dial Pink Leather Strap Watch, Ref 2878.
Stock: ES32608048
| SKU | ES32608048 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Midsize |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel bezel punctuated with 8 signature screws |
| Case | Stainless steel case, steel octagonal crown set with the faceted spinel |
| Case Diameter | 33mm |
| Dial | Silver white dial with radial roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Pink leather strap with stainless steel double deployent clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | ElegantSwiss box |
| Papers | Cartier papers |
Cartier Santos 100 Steel Midsize 33mm Silver White Dial Pink Leather Strap Watch, Ref 2878.
Stock: ES32608048
| SKU | ES32608048 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Midsize |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel bezel punctuated with 8 signature screws |
| Case | Stainless steel case, steel octagonal crown set with the faceted spinel |
| Case Diameter | 33mm |
| Dial | Silver white dial with radial roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Pink leather strap with stainless steel double deployent clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | ElegantSwiss box |
| Papers | Cartier papers |
$4,450.00
Cartier Santos 100 Steel Midsize 33mm Silver White Dial Watch 2878—
$4,450.00
Description
Cartier Santos 100 Steel Midsize 33mm Silver White Dial Pink Leather Strap Watch, Ref 2878.
Stock: ES32608048
| SKU | ES32608048 |
| Brand | Cartier |
| Model | Santos 100 Midsize |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel bezel punctuated with 8 signature screws |
| Case | Stainless steel case, steel octagonal crown set with the faceted spinel |
| Case Diameter | 33mm |
| Dial | Silver white dial with radial roman numerals |
| Gender | Men's|Unisex |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Pink leather strap with stainless steel double deployent clasp |
| Warranty | Two Year ElegantSwiss Warranty |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Box | ElegantSwiss box |
| Papers | Cartier papers |






















