
2005 Patek Philippe Nautilus Moon Phase Stainless Steel 3712/1A-001 38mm watch with 2019 Archive Papers
2005 Patek Philippe Nautilus Moon Phase Stainless Steel 3712/1A-001 38mm watch with 2019 Archive Papers
SKU: ESM58055
| SKU | ESM58055 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Moon Phase, Ref: 3712/1A-001 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Black-blue ribbed dial, white gold indexes, superluminova |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon phase, Date |
| Box | N/A |
| Papers | Patek Philippe Archive Papers |
| Other Details | EXTRACT FROM THE ARCHIVES DATED JUNE, 6TH 2019,Display back, Power Reserve Display |
| Year Of Production | 2005 |
2005 Patek Philippe Nautilus Moon Phase Stainless Steel 3712/1A-001 38mm watch with 2019 Archive Papers
SKU: ESM58055
| SKU | ESM58055 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Moon Phase, Ref: 3712/1A-001 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Black-blue ribbed dial, white gold indexes, superluminova |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon phase, Date |
| Box | N/A |
| Papers | Patek Philippe Archive Papers |
| Other Details | EXTRACT FROM THE ARCHIVES DATED JUNE, 6TH 2019,Display back, Power Reserve Display |
| Year Of Production | 2005 |
Original: $125,000.00
-70%$125,000.00
$37,500.00Description
2005 Patek Philippe Nautilus Moon Phase Stainless Steel 3712/1A-001 38mm watch with 2019 Archive Papers
SKU: ESM58055
| SKU | ESM58055 |
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus Moon Phase, Ref: 3712/1A-001 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 38mm |
| Dial | Black-blue ribbed dial, white gold indexes, superluminova |
| Gender | Men's |
| Dial Type | Analog |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Stainless steel bracelet with double-fold clasp |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon phase, Date |
| Box | N/A |
| Papers | Patek Philippe Archive Papers |
| Other Details | EXTRACT FROM THE ARCHIVES DATED JUNE, 6TH 2019,Display back, Power Reserve Display |
| Year Of Production | 2005 |
























