
Jaeger LeCoultre Master Calendar Limited Edition Steel Mens 39mm Watch 176.8.12.S Q1558420 Box Papers
Jaeger LeCoultre Master Calendar Limited Edition Steel Mens 39mm Watch, Ref 176.8.12.S Q1558420 Box Papers
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Jaeger LeCoultre box, Jaeger LeCoultre Papers and ElegantSwiss 18-month warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: ES37301064
| SKU | ES37301064 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, Ref 176.8.12.S Q1558420 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 39mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2017 |
Jaeger LeCoultre Master Calendar Limited Edition Steel Mens 39mm Watch, Ref 176.8.12.S Q1558420 Box Papers
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Jaeger LeCoultre box, Jaeger LeCoultre Papers and ElegantSwiss 18-month warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: ES37301064
| SKU | ES37301064 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, Ref 176.8.12.S Q1558420 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 39mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2017 |
Description
Jaeger LeCoultre Master Calendar Limited Edition Steel Mens 39mm Watch, Ref 176.8.12.S Q1558420 Box Papers
Excellent, pristine condition, works flawlessly, comes with Jaeger LeCoultre box, Jaeger LeCoultre Papers and ElegantSwiss 18-month warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
Stock: ES37301064
| SKU | ES37301064 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, Ref 176.8.12.S Q1558420 |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 39mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2017 |






















