✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 7
+2
Maurice Lacroix 18K Yellow Gold Moon-phase Calendar ML66 7751 Mens Watch
Maurice Lacroix ML66 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, VALJOUX 7751. Very Rare with Only 500 Pieces Ever Made in Solid Gold. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 37mm in diameter. 18K yellow gold screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Silver dial. Functions: hours, minutes, seconds, day & date, moonphase, chronograph, full calendar. Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle. Excellent condition, works flawlessly, strap shows signs of wear, and comes with ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Maurice Lacroix |
| Model | ML66 Ref# VALJOUX 7751 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 37 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day & date moonphase chronograph full calendar |
| Other Details | Comes with Presentational non-Maurice Lacroix box no papers |
Maurice Lacroix ML66 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, VALJOUX 7751. Very Rare with Only 500 Pieces Ever Made in Solid Gold. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 37mm in diameter. 18K yellow gold screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Silver dial. Functions: hours, minutes, seconds, day & date, moonphase, chronograph, full calendar. Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle. Excellent condition, works flawlessly, strap shows signs of wear, and comes with ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Maurice Lacroix |
| Model | ML66 Ref# VALJOUX 7751 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 37 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day & date moonphase chronograph full calendar |
| Other Details | Comes with Presentational non-Maurice Lacroix box no papers |
$4,700.00
Maurice Lacroix 18K Yellow Gold Moon-phase Calendar ML66 7751 Mens Watch—
$4,700.00
Description
Maurice Lacroix ML66 18K Yellow Gold Automatic Mens Watch, VALJOUX 7751. Very Rare with Only 500 Pieces Ever Made in Solid Gold. Self-winding automatic officially certified chronometer movement. 18K yellow gold case 37mm in diameter. 18K yellow gold screw-down crown. Scratch-resistant sapphire crystal. Silver dial. Functions: hours, minutes, seconds, day & date, moonphase, chronograph, full calendar. Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle. Excellent condition, works flawlessly, strap shows signs of wear, and comes with ElegantSwiss one year warranty. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine.
| Brand | Maurice Lacroix |
| Model | ML66 Ref# VALJOUX 7751 |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Case | Yellow Gold |
| Case Size Without Crown | 37 |
| Crown | Screw-down |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Gender | Men's |
| Condition | |
| Strap/bracelet | Original Maurice Lacroix crocodile leather strap with 18K yellow gold tang buckle |
| Warranty | One year ElegantSwiss warranty |
| Functions | Hours minutes seconds day & date moonphase chronograph full calendar |
| Other Details | Comes with Presentational non-Maurice Lacroix box no papers |






















