
Jaeger LeCoultre Master Control Calendar Moon 37mm Steel Watch 140.8.98.S Q143842A Box Papers
Jaeger LeCoultre Master Control Calendar Moon 37mm Steel Watch, Ref Q143842A.
Comes with pin pusher, box, papers, and ElegantSwiss 18-month Warranty. Excellent condition, signs of wear on bracelet, the watch is running strong and keeping accurate time.
Stock: ES37225063
| SKU | ES37225063 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, ref 140.8.98.S Q143842A |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 37mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2004 |
Jaeger LeCoultre Master Control Calendar Moon 37mm Steel Watch, Ref Q143842A.
Comes with pin pusher, box, papers, and ElegantSwiss 18-month Warranty. Excellent condition, signs of wear on bracelet, the watch is running strong and keeping accurate time.
Stock: ES37225063
| SKU | ES37225063 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, ref 140.8.98.S Q143842A |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 37mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2004 |
Original: $7,300.00
-70%$7,300.00
$2,190.00Description
Jaeger LeCoultre Master Control Calendar Moon 37mm Steel Watch, Ref Q143842A.
Comes with pin pusher, box, papers, and ElegantSwiss 18-month Warranty. Excellent condition, signs of wear on bracelet, the watch is running strong and keeping accurate time.
Stock: ES37225063
| SKU | ES37225063 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Model | Jaeger LeCoultre Master Control, ref 140.8.98.S Q143842A |
| Movement | Swiss Automatic (self-winding) |
| Bezel | Stainless steel |
| Case | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 37mm |
| Dial | Silver dial with dart indexes and Arabic numerals at 3, 9 and 12 o'clock |
| Gender | Men's |
| Condition | Excellent, pristine condition, works flawlessly. The watch is running strong and keeping accurate time, having been timed to precision on Witschi Expert Timing Machine. |
| Strap / Bracelet | Black leather strap with Jaeger LeCoultre stainless steel double-deployant buckle. |
| Warranty | 18-month ElegantSwiss warranty |
| Functions | Moon Phase, Day, Date, Month, Hour, Minute, Second |
| Box | Jaeger LeCoultre Box |
| Papers | Jaeger LeCoultre Papers |
| Year of production | 2004 |






















